Manca Švara

Jungovska analitična psihoterapevtka (SZAP, IAAP), mag. umetnosti (UL)

Sem Jungovska analitična psihoterapevtka. Izvajam Jungovsko psihoterapijo, ki je vrsta psihoanalitične psihoterapije. V svojo prakso vključujem tudi elemente transpersonalne psihoterapije in dela z umetnostjo.

Študij iz Jungovske analize / psihoterapije sem septembra 2024 zaključila pri Mednarodnem združenju za analitično psihologijo IAAP (International Association for analytical psychology) in sem v pričakovanju naziva Jungovski analitik na kongresu IAAP septembra 2025 v Zürichu. Študij mi je omogočilo Slovensko združenje za analitično psihologijo SZAP s sedežem v Ljubljani. Na Institutu IPAL v Ljubljani sem leta 2022 zaključila diplomo iz svetovanja/coachinga z metodo IPAL (metoda združuje znanja analitične psihologije, psihološke astrologije in alkimije) na temo medgeneracijske travme. Na Univerzi Sigmunda Freuda v Ljubljani sem leta 2019 zaključila tudi izobraževanje iz psihoterapevtske propedevtike. Po osnovni izobrazbi sem magister umetnosti, magisterij sem končala na Univerzi v Ljubljani (2012). Opravljen imam tudi prvi letnik izobraževanja iz Psihedelične psihoterapije na Insitutu Zajčja luknja (2022), saj me zelo zanima, kako lahko Jungovska psihoterapija nudi podporo transpersonalnim, duhovnim in nezavednim izkušnjam.

Opravila sem večletni učni jungovski psihoanalitični individualni proces (300ur+) in več kot 150 ur skupinskih ter individualnih supervizij. Svoje znanje redno dopolnjujem z izobraževanji na strokovnih seminarjih in konferencah v Sloveniji in tujini. Supervizijo po potrebi opravljam  pri različnih akreditiranih Jungovskih analitikih, kontinuirano pa se izobražujem tudi na področju transpersonalne psihoterapije in različnih terapevtskih pristopov povezanih z umetnostjo (delo z glino v psihoterapiji, delo s projekcijskimi OH kartami, delo s peskovnikom, uporaba metafor v psihoterapiji, čuječnost in ustvarjalnost).

Verjamem v zdravilno moč nezavednega, simbolov in psihe vsakega posameznika, ki se sproži, če dovolj dolgo ostajamo v odnosu s psihoterapevtom in podobami ter nasprotji, ki vzniknejo v njegovem nezavednem. V času študija sem veliko pozornosti posvetila zgodnji odnosni travmi in pojmu kompleksne travme (C-PTSD Judith Herman) ter njenih posledic, med drugim sem raziskovala kako se zgodnja odnosna travma kaže pri posameznikih in v psihoterapiji in kako vpliva na duševno zdravje posameznikov. Velikokrat zdravljenje “materinske rane” (Webster) predstavlja dolgo in večletno globinsko delo na sebi, ki od posameznika zahteva predanost k raziskovanju vzrokov za svoje simptome. V tem procesu se pogosto soočamo tudi s pojmi kot so visoka senzitivnost, različne odvisnosti, depresija, eksistencialna tesnoba, manjvrednostni kompleksi in nizka samozavest. Na podlagi številnih razsikav (Besser Van Der Kolk) je zdravljenje kompleksne travme prava “epidemija današnje družbe” . Materinska rana je pogosto medgeneracijski pojav, zato me zelo zanima ozaveščanje tako v slovenskem kot širšem obmejnem in prostoru v katerem živim in delam. V ta namen sem leta 2022 ustanovila Zavod Epiona, zavod za vseživljenjsko učenje s pomočjo simbolov in umetnosti.

Od marca 2024 sem članica izvršnega odbora Slovenskega združenja za analitično psihologijo (SZAP), kjer skupaj s kolegi promoviramo ideje Carla Gustava Junga v Sloveniji in širše, združenje pa omogoča tudi študij Jungovske analize v sloveniji (router program IAAP). Sem tudi članica gibanj Analiza in aktivizem ter Jungianeum. Že več let sem tudi članica društva CPPK (Center za psihoterapijo in psihosocialno pomoč Koper). Oktobra 2024 sem postala tudi učna analitičarka med jungovskimi analitiki na Univerzi Sigmunda Freuda v Ljubljani.

how_saint_georges_dragon_got_its_wings_1050x700


"Morda so vsi zmaji v našem življenju le princese, ki
čakajo, da bi nas vsaj enkrat videli, kako delujemo z
lepoto in hrabrostjo. Verjetno je vse, kar je strašno, v svojem najglobljem bistvu
nekaj nemočnega, kar potrebuje našo pomoč.”

Rainer Maria Rilke


Fotografija:  Saint George Defeating the Dragon by Johann König, c. 1630 via Flickr